Szczyrk – klimatyczne miasteczko pośród gór

podróż

wycieczka

wakacje

lato

zima

Szczyrk noclegi jest jedną z najpopularniejszych górskich miejscowości turystycznych w Polsce. To małe, klimatyczne miasteczko jest chętnie odwiedzane przez wielu turystów, przybywających tu z całego kraju.
Szczyrk znajduje się w dolinie Żylicy, na wysokości 450 – 600 m n.p.m. Wokół miasteczka wznoszą się malownicze szczyty górskie – Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Magura (1095 m n.p.m.), Kotarz (965 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.) i wiele innych.Szczyrk cechują górskie przysiółki położone na dużej wysokości, często sięgającej 900 m n.p.m.
W noclegi Szczyrk każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy wędrówek, kolarstwa górskiego oraz sportów zimowych, na których czeka ponad 30 tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Dobrze rozwinięta infrastruktura sportowo – turystyczna sprawia, że mogą tu trenować także zawodowi sportowcy, głównie kolarze, narciarze i snowboardziści.

Szczyrk jest interesujący nie tylko dla osób preferującch aktywny wypoczynek. Liczne góralskie karczmy, klimatyczne gospody, puby i restauracje oferują świetną kuchnię i wyborne trunki.

Jedną z największych atrakcji w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, nazywana także Białym Krzyżem. Na przełęczy znajduje się bowiem kilkumetrowej wysokości krzyż, a najbliższy szczyt w okolicy nosi nazwę Białego Krzyża (941 m n.p.m.).

Przełęcz Salmopolska położona jest na wysokości 934 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Pięknie widać z niej szczyty i stoki górskie otaczające Szczyrk od strony zachodniej.

Jeśli podejdziemy kawałek pod górkę w stronę figury białego krzyża, przy ładnej pogodzie zobaczymy malowniczą panoramę Beskidów, z Czantorią Wielką na czele.

Najwspanialszy widok podziwiać można jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1117 m n.p.m.), na który podejść można czerwonym szlakiem prowadzącym na Malinowską Skałę. Podejście jest trochę męczące i zajmuje około 30 min, ale przepiękne krajobrazy w całości rekompensują ten wysiłek.

Na przełęczy znajdują się dwa punkty gastronomiczne. Pierwszy to klimatyczny zajazd „Biały Krzyż”, mieszczący się w starej, drewnianej chacie. Pośrodku izby znajduje się palenisko, stanowiące dodatkową atrakcję lokalu. Drugi punkt to drewniany bar, oferujący smaczną kuchnię domową. Lokal dysponuje przeszkloną salą konsumpcyjną, a na zewnątrz znajduje się kilka stolików.

Zimą na przełęczy działają dwa wyciągi narciarskie dla początkujących i jeden dla dzieci.

Przełęcz Salmopolska stanowi niewielki węzeł szlaków turystycznych. Podążając czerwonym szlakiem turystycznym dotrzeć można stąd na Malinowską Skałę (1 h 30 min), a idąc w przeciwnym kierunku – na Przełęcz Karkoszczonkę (2 h 30 min), a dalej na Klimczok (4 h). Na przełęczy rozpoczyna się też szlak żółty, prowadzący asfaltem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol (45 min).

Bałtów noclegi, kwatery Jabłonka, Noclegi Mikołajki, Kwatery chochołów, Komańcza noclegi domki

Możliwość komentowania jest wyłączona.