Beskid Śląski uważany jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Może poszczycić się gęstą sieć szlaków pieszych i rowerowych, liczne wyciągi i trasy narciarskie, a także rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną.
Pasmo Beskidy noclegi Śląskiego usytuowane jest przy granicy z Czechami i Słowacją, 20 – 30 km od Bielska – Białej i około 80 km od Katowic. Najbardziej znane szczyty górskie to Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Barania Góra (1220 m n.p.m.), Czantoria Wielka (995 m n.p.m.), Równica (884 m n.p.m.), Stożek Wielki (978 m n.p.m.).
Do miejscowości turystycznych regionu należą Szczyrk, Wisła, Ustroń oraz Brenna. Miasteczka cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników pieszych wędrówek, turystyki rowerowej, kolarstwa górskiego i sportów zimowych.
Beskid Śląski warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą; na weekend lub na urlop; we dwoje lub w większym gronie. Liczne atrakcje regionu sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Liczące 1257 m n.p.m. Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ten ogromny, podłużny masyw górski otacza Szczyrk od południa i stanowi jedną z największych atrakcji w okolicy. Stoki Skrzycznego w większości są zalesione, ale można także znaleźć na nich liczne polany, z których podziwiać można malownicze krajobrazy.
Na Skrzyczne można dostać się ze Szczyrku dwoma szlakami turystycznymi (zielonym i niebieskim), a także czerwony szlak rozpoczynający się w pobliskich Buczkowicach. Wejście na szczyt zajmuje około 2 h 15 min.
Warto podjąć ten wysiłek, gdyż od pewnej wysokości szlaki prowadzą niezalesionym stokiem góry, co gwarantuje wspaniałe widoki. Na szczyt można też wjechać koleją linową – wyciągiem krzesełkowym (około 30 min).
Ze Skrzycznego można podziwiać cudowny widok na Beskid Żywiecki, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego. Przy ładnej pogodzie pięknie widać Babią Górę, a nawet Tatry.
Spoglądając na północny zachód podziwiać można Czantorię Wielką, a także inne odległe szczyty górskie. Pięknie prezentuje się też masyw Magury i Klimczoka, otaczający Szczyrk od północy.
Pod szczytem znajduje się węzeł szlaków turystycznych, prowadzących do Szczyrku, Buczkowic, Lipowej, na Malinowską Skałę i na Baranią Górę. Szczególnie piękne widoki podziwiać można z zielonego szlaku wiodącego na Malinowską Skałę.
Zimą Skrzyczne staje się mekką narciarzy i snowboardzistów, którzy korzystać mogą z kilku tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Ponadto na stokach Skrzycznego znajduje się bardzo trudna, wyczynowa trasa zjazdowa posiadająca licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie wszelkich zawodów w narciarstwie alpejskim.