Pieniny piękne pasmo górskie w Polsce

Pieniny to jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce rozciągające się pomiędzy Kotliną Orawsko – Nowotarską a Gorcami i Beskidem Sądeckim. Pomimo wielkości jest jednym z atrakcyjniejszych rejonów turystycznych. Całe Pieniny objęte są ochroną z pomocą Pienińskiego Parku Narodowego oraz rezerwatów krajobrazowych i przyrodniczych.  Pieniny noclegi koliczne miejscowości stanowią doskonałe zaplecze turystyczne z bazą noclegową, gastronomiczną i rozrywkową. Dodatkowo Szczawnica czy Krościenko są uzdrowiskami, gdzie poza górskim klimatem wydobywa się lecznicze wody.

Jednym z najbardziej znanych jest wąwóz Homole. Pasmo Małych Pienin zyskało swoją nazwę dopiero w połowie XIX wieku. Wcześniej obłe góry miejscowi nazywali gomołami lub homołami. W okolicach góry nie ma żadnych szlaków turystycznych, jednak szczyt dał nazwę malowniczemu, dzikiemu Wąwozowi Homole, który stanowi największą atrakcję Małych Pienin. Wąwóz ten ma około 800 metrów długości, a jego strome ściany dochodzą do 120 metrów wysokości i zbiegają się na dole przy korycie potoku Kamionka. Na dnie wąwozu leżą ogromne głazy, z których najsłynniejsze to Kamienne Księgi. Legenda oparta na wierzeniach Łemków mówi, że na kaskadowo ułożonych skalnych blokachprzypominających ogromne księgi zapisane są tajemnym pismem losy każdego człowieka. Na świecie nie ma jednak nikogo, który potrafiłby to pismo odczytać. Do takiej mądrości doszedł kiedyś pewnien pop z Lipnika, jednak Bóg odebrał mu wtedy mowę, aby koleje losu pozostały dla ludzi nieznane.

Pieniny domki Ważnym punktem dla każdego turysty jest pokonanie słynnej Drogi Pienińskiej, czylispacer wzdłuż Dunajca pieszo-rowerową ścieżką Szczawnica-Leśnica. Można tam podpatrywać gigantycznych rozmiarów pstrągi, natomiast ważne, że nie wolno ich dokarmiać. Istnieje też opcja, aby odbić lekko i wdrapać się do schroniska Orlica albo przeprawić się na drugi brzeg i zwiedzić Sokolicę. Noclegi Pieniny Atrakcją jest też zwiedzanie ekspozycji muzealnych w budynkach Pienińskiego Parku Narodowego.

Za doliną Pienińskiego Potoku rozciągają się Pieninki. Grzbiet ten jest częścią pasma Pienin Środkowych, a jego najsłynniejszym szczytem jest Sokolica. Nazwę swoją zawdzięcza sokołom, które niegdyś gniazdowały na jej stromym zboczu. Ze względu na wspaniałe widoki, szczyt jest bardzo często odwiedzany. Charakterystyczne dla Sokolicy są strome, południowe zbocza, opadające wprost do Dunajca. Pionowe, 300 metrowe ściany pozostawiają niezapomniane wrażenie. Wokół szczytu Sokolicy rosną stare sosny. Najstarsza z nich liczy sobie ponad 500 lat i jest jednym z najczęściej fotografowanych elementów pienińskiej flory. 


Możliwość komentowania jest wyłączona.