Rezerwat Biała Woda

podlasem

kwiatek

bartkowska

weglarz

malinow

lizon

asienka

palider

malalaka

„Biała Woda” jest rezerwatem przyrody założonym w 1963 roku, którego powierzchnia wynosi 33,7 hektara. Rozciąga się on w dolinie potoku o tej samej nazwie – około 2 km na wschód za Jaworkami. Jest to doskonałe miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Bardzo dokładnie przygotowana trasa turystyki pieszej oraz rowerowej (wyłączona z ruchu pojazdów), liczne ławeczki, na których można usiąść i odpocząć delektując się pięknem otaczającej przyrody, mostki oraz tablice informacyjne to tylko niektóre z udogodnień jakie zostały stworzone po to, aby umilić spędzone chwile obcowania z przyrodą. Żywiec noclegi

Warta uwagi jest grupa niezwykłych Białowodzkich Skał. Są to wapienne turnie oraz bloki skalne, pomiędzy którymi potok tworzy malowniczy przełom zwany Międzyskały. Największa i najbardziej intrygująca turnia, sięgająca 80 metrów nosi nazwę Smoległowej Skały. Chroniony obszar rezerwatu „Biała Woda” obejmuje także ciekawą wychodnię bazaltu. Natomiast powyżej przełomu baczne oko obserwatora bez trudu dostrzeże niewielki wodospad. Ciekawostką dla „poszukiwaczy skarbów” będzie fakt, że zgodnie z zapiskami górniczymi z XVIII wieku w tej okolicy poszukiwano kiedyś drogocennych kruszców oraz kamieni szlachetnych. noclegi Żywiec

W dolinie Białej Wody znajdowało się swego czasu duże osiedle Rusinów Szlachtowskich. To właśnie stąd wywodzili się wędrujący po południowej Polsce druciarze, którzy naprawiali potłuczone garnki gliniane. Pozostałościami po dawnej zabudowie doliny są m.in. drzewa owocowe i zachowane jeszcze w niektórych miejscach podmurówki domów.  Z kolei przy drodze zobaczyć możemy Kapliczkę tak często uwiecznianą na fotografach, zakończoną nietuzinkową drewnianą cebulką.

Do rezerwatu można dojść drogą asfaltową z Jaworek. Przy wejściu znajdują się dydaktyczne tablice informacyjne. Wstęp do rezerwatu w sezonie turystycznym jest płatny.

Szlaki turystyczne

POL Szlak żółty – prowadzi z Jaworek przez rezerwat Biała Woda do turystycznego przejścia granicznego Jaworki – Litmanowa obok Przełęczy Rozdziela. W tym miejscu krzyżuje się on ze szlakiem niebieskim prowadzącym grzbietem Małych Pienin do Beskidu Sądeckiego.

Szlaki rowerowe

Szlak rowerowy zielony  – prowadzi z Jaworek przez rezerwat Biała Woda.

Olecko noclegi kwatery prywatne, agroturystyka Kazimierz Dolny, Borków noclegi, Targi Kielce noclegi, Jastarnia noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.