Szczyrk – klimatyczne miasteczko pośród gór

podróż

wycieczka

wakacje

lato

zima

Szczyrk noclegi jest jedną z najpopularniejszych górskich miejscowości turystycznych w Polsce. To małe, klimatyczne miasteczko jest chętnie odwiedzane przez wielu turystów, przybywających tu z całego kraju.
Szczyrk znajduje się w dolinie Żylicy, na wysokości 450 – 600 m n.p.m. Wokół miasteczka wznoszą się malownicze szczyty górskie – Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Magura (1095 m n.p.m.), Kotarz (965 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.) i wiele innych.Szczyrk cechują górskie przysiółki położone na dużej wysokości, często sięgającej 900 m n.p.m.
W noclegi Szczyrk każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy wędrówek, kolarstwa górskiego oraz sportów zimowych, na których czeka ponad 30 tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Dobrze rozwinięta infrastruktura sportowo – turystyczna sprawia, że mogą tu trenować także zawodowi sportowcy, głównie kolarze, narciarze i snowboardziści.

Szczyrk jest interesujący nie tylko dla osób preferującch aktywny wypoczynek. Liczne góralskie karczmy, klimatyczne gospody, puby i restauracje oferują świetną kuchnię i wyborne trunki.

Jedną z największych atrakcji w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, nazywana także Białym Krzyżem. Na przełęczy znajduje się bowiem kilkumetrowej wysokości krzyż, a najbliższy szczyt w okolicy nosi nazwę Białego Krzyża (941 m n.p.m.).

Przełęcz Salmopolska położona jest na wysokości 934 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Pięknie widać z niej szczyty i stoki górskie otaczające Szczyrk od strony zachodniej.

Jeśli podejdziemy kawałek pod górkę w stronę figury białego krzyża, przy ładnej pogodzie zobaczymy malowniczą panoramę Beskidów, z Czantorią Wielką na czele.

Najwspanialszy widok podziwiać można jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1117 m n.p.m.), na który podejść można czerwonym szlakiem prowadzącym na Malinowską Skałę. Podejście jest trochę męczące i zajmuje około 30 min, ale przepiękne krajobrazy w całości rekompensują ten wysiłek.

Na przełęczy znajdują się dwa punkty gastronomiczne. Pierwszy to klimatyczny zajazd „Biały Krzyż”, mieszczący się w starej, drewnianej chacie. Pośrodku izby znajduje się palenisko, stanowiące dodatkową atrakcję lokalu. Drugi punkt to drewniany bar, oferujący smaczną kuchnię domową. Lokal dysponuje przeszkloną salą konsumpcyjną, a na zewnątrz znajduje się kilka stolików.

Zimą na przełęczy działają dwa wyciągi narciarskie dla początkujących i jeden dla dzieci.

Przełęcz Salmopolska stanowi niewielki węzeł szlaków turystycznych. Podążając czerwonym szlakiem turystycznym dotrzeć można stąd na Malinowską Skałę (1 h 30 min), a idąc w przeciwnym kierunku – na Przełęcz Karkoszczonkę (2 h 30 min), a dalej na Klimczok (4 h). Na przełęczy rozpoczyna się też szlak żółty, prowadzący asfaltem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol (45 min).


Możliwość komentowania jest wyłączona.