Wielkie Jeziora Mazurskie

Wielkie Jeziora Mazurskie powstały około 15 000 lat temu połączone są ze sobą pięcioma sztucznymi kanałami, tworząc niesamowity szlak żeglowny (Szlak Wielkich Jezior Mazurskich o dł. sto pięćdziesiąt  km. Mazury domki jest to raj dla miłośników sportów wodnych, przede wszystkim żeglarzy, korzystających z rozwiniętej oferty czarteru jachtów. Na jeziora wypłynęli również miłośnicy jachtów motorowych, motorówek czy nawet mieszkalnych jachtów motorowych, tzw. houseboatów. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Mazury agroturystyka na szlaku atrakcją dla żeglarzy są urokliwe zatoczki, odosobnione miejsca do kąpieli, idealne miejsca do wędkowania, a także bardzo popularne stanice wodne i portowe miasteczka. Mazury przyciągają swoim niezwykłym krajobrazem- tysiącami jezior, pagórkami i lasami, niemal nieskażoną cywilizacją naturą. Obserwowanie ptaków, których na Mazurach jest co niemiara, jest z pewnością nie lada gratką dla miłośników przyrody i zapaleńców, którzy ze sprzętem fotograficznym długi czas czają się w zaroślach, czekając na idealne ujęcie jakiegoś rzadkiego gatunku. A upolować teleobiektywem można tu na przykład orła bielika, orlika krzykliwego czy rybołowa.

Mazury to też ciekawe zabytki architektury, którym również warto przyjrzeć z bliżej. Są to między innymi:

Twierdza Boyen w Giżycku,która miała pomieścić 3000 żołnierzy broniących strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Powstała w połowie XIX w i swoją funkcję utrzymywała jeszcze podczas I Wojny Światowej. Dzisiaj poza normalnym zwiedzaniem, pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie odbywają się koncerty i festiwale, na przykład znany Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”.

Mazury noclegi nad jeziorem to również mnóstw atrakcji Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, którego głównym celem jest edukacja poprzez zabawę. Tutaj spotkamy się z kulturą i historią regionalną. Znajdują się tu wiele miniatur zabytków regionu, takich jak na przykład Twierdza Boyen lub Bazylika w Świętej Lipce. Poza miniaturami wśród atrakcji parku znajdziemy pozostałości oranżerii i ogrodu warzywnego Adolfa Hitlera oraz grodzisko rycerskie, w którym przeniesiemy się w czasie do czasów średniowiecza.

W niezamieszkałej leśnej osadzie Mamerki natrafimy na kompleks niezniszczonych bunkrów z czasów II Wojny Światowej, które były główną kwaterą Niemieckich Wojsk Lądowych OKH. Na potrzeby generałów, feldmarszałków, oficerów i żołnierzy Wermachtu, zbudowano około 250 obiektów o charakterze militarnym. Wśród nich 30 żelbetowych schronów, które zostały oddane bez walki i przetrwały do dziś. Na terenie powstałego w tym miejscy muzeum zobaczyć możemy odtworzone wnętrza schronów łączności OKH, do którego dojdziemy 30 metrowym podziemnym tunelem, rekonstrukcję lodzi U-Boot oraz replikę fragmenty Bursztynowej Komnaty.

Na terenie Puszczy Piskiej w Mazurskim Parku krajobrazowym znajduje park, w którym żyją całe gromady zwierząt. Dzięki położeniu w śródleśnych łąkach, mogą tu mieszkać zwierzęta w środowisku zbliżonym do naturalnego, czego dowodem jest rozmnażanie osobników na terenie parku. Głównym założeniem jest ochrona wymierających i zagrożonych gatunków dzikich zwierząt. Odwiedzając to miejsce zobaczymy między innymi bizona, wilka, czarngo bociana, żubra, syberyjskiego jelenia oraz szereg ptactwa leśnego. Park jest utrzymywany głównie przez odwiedzających, dlatego karmienie zwierząt jest jak najbardziej dozwolone.


Możliwość komentowania jest wyłączona.