Z historii Giżycka

Historia, często burzliwa, nie pozostawiła miastu wiele cennych pamiątek. Będąc w Giżycku warto jednak obejrzeć skrzydło zamku krzyżackiego z XIV w., pospacerować ulicą Pionierską powstałą na przełomie XIX i XX wieku i ocalałą do dnia dzisiejszego bez poważniejszych zmian, zwiedzić kościół ewangelicki zaprojektowany przez wybitnego architekta Karola Fryderyka Schinkel’a, gdzie co roku odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Widowiskowe jest działanie XIX-wiecznego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim, przekopanym w 1772 r. jako pierwszy z ośmiu kanałów łączących wielkie jeziora mazurskie. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z dwóch w Europie, który zbudowano na Kanale Łuczańskim dla ułatwienia łączności Twierdzy Boyen z miastem. Jego ruchome przęsło zwodzone jest w bok, a nie do góry, ma 20 m długości, 8 m szerokości i waży ponad 100 ton. Był i jest obracany ręcznie przez jednego człowieka.

Charakterystycznym i z daleka widocznym punktem miasta jest Wieża Ciśnień z końca XIX wieku. Odrestaurowana stanowi dziś niepowtarzalną atrakcję Giżycka i najlepszy punkt widokowy. Wewnątrz jest również lokalne muzeum i kawiarnia.

Niewątpliwie największą i bardzo oryginalną atrakcją jest Twierdza Boyen. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Dzisiaj twierdza pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie w malowniczej scenerii amfiteatru, organizowane są liczne koncerty i festiwale mające już swoją renomę jak np. gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe, muzeum, klub motocykli i płetwonurków. W pobliżu fortyfikacji znajduje się Wzgórze św. Brunona, domniemane miejsce męczeńskiej śmierci misjonarza z Kwerfurtu. W roku 2009 Giżycko obchodziło 1000-lecie śmierci świętego, oficjalnego patrona miasta. Giżycko pensjonaty są przygotowane dla turystów, którzy pragną odwiedzić to piękne miasto.


Możliwość komentowania jest wyłączona.